Marek Nienałtowski
Jak dzwon z Bierutowa znalazł się w 1949 r. w Schweinfurcie w Niemczech
17.11.2017 r.

Pan Jerzy Pawelec powiadomił mnie o ciekawym linku do Parafii Gustawa Adolfa w Schweinfurt w Niemczech (Uwaga! Link prowadzący do dzwonu jest już nieaktualny. Nie udało mi się trafić na aktualny w Parafii Gustwa Adolfa w Schweinfurt).  Po przeczytaniu dawnej zawartości linku odkrywamy nieznane fakty z historii kościoła św. Katarzyny w Bierutowie i historii panowania księcia Karola Chrystiana Erdmanna.

Okazuje się, K. C. Erdmann nie tylko zafundował organy do kościoła św. Katrzyny w Bierutowie, ale i piękny dzwon o wadze 1320 kg. Jak się okazuje pierwszy dzwon uległ stopieniu podczas pożaru Bierutowa i wieży kościelnej 10 maja 1765 r. i już 1 sierpnia 1766 r. książe Erdmann i jego żona fundują nowy dzwon wykonany z brązu poprzedniego. Te daty i imiona pary książęcej znajdują się na dzwonie.

Dzwon z Bierutowa w kościele Gustawa Adolfa w Schweinfurcie

Na nim pokazano:

  1. Datę spalenia kościoła - MDCCLXV, czyli 1765 r. wcześniej widać słowo Mai. Zygmunt Fedyk w swoim kalendarium dziejów Bierutowa podaje, że spaliło się wówczas 5 dzwonów, największy ważył ok. 1800 kg. Czyli ten dzwon mógł powstać z pozostałości poprzednich. Spaleniu uległa wtedy znaczna część miasta
  2. Würtemberca-Olsnensium, chyba wirtembersko - oleśnicki, może być inny kontekst, ale wiadomo, że treść dotyczy Wirtembergów i księstwa oleśnickiego
  3. Caroli Christiani Erdmanni - imiona księcia witembersko-oleśnickiego
  4. Sophiae Wilhelminae - imiona żony księcia Erdmanna.
  5. Datę wykonania dzwonu - MDCCLXVI, czyli 1766 r, nie widać dnia i miesiąca.
  6. Herb księstwa wirtembersko-oleśnickiego w okresie panowania księcia Erdmanna, z przeciwnej strony może istnieje herb jego żony.

 


Dzwon znajdujący się w Hamburgo, przed oddaniem do Schweinfurtu

Na zdjęciu widać nietypową mitrę, stosowaną przez ksiecią - nie 4-ro kabłąkową, a sześcio-kabłąkową. Taka mitra znajdowała się też na Kolumnie złotych godów na herbie księcia i analogiczna na herbie żony. W dolnej części widać Order Słonia. A jeszcz nie widać orderu Czarnego Orła.

Dalsza historia dzwonu - 23 lutego 1940 r. pojawiło się polecenie konfiskaty dzwonów we wszystkich kościołach Niemiec i może krajów okupowanych. Pozostać mógł w kościele chyba tylko jeden najlżejszy dzwon. Miały one zostać przetopione na cele produkcji wojennej i po wojnie jakoby zwrócone. W 1941 r. ten dzwon został zdjęty z wieży kościoła św. Katarzyny i przetransportowany w okolice huty w Hamburg-Harburg. Tam czekał na przetopienie. Po tym jak alianci zbombardowali Hamburg i być może hutę, nie było możliwości przetopienia dzwonów. Po 1945 r. niektóre trafiły ponownie na swoje dawne wieże.

W kościele Gustawa Adolfa nie było dzwonu, gdyż poprzedni uległ spaleniu i dlatego pastor wystąpił w 1948 r. do angielskich władz okupacyjnych o przydzielenie dzwonów, kórych nikt nie odebrał. Władze okupacyjne mogły podjąć taką decyzję, jeśli nie istnieje kościół z którego wywieziono dzwon lub był on nieużywany, tak jak kościół św. Katarzyny. Dlatego bierutowski dzwon trafił w 1949 r. na pokazaną obok wieżę. Jak pisze autor tego artykułu - dzwon ten jest kościołowi wypożyczony (o ile dobrze zrozumiałem). Wierni z tego koścoła znają jego historię. Może zdają sobie sprawę, że mogą go stracić, jeśli kościół wystapi o zwrot.

Jeśli w wieży kościoła św. Katarzyny jest miejsce na drugi dzwon, lub można go zdjąć i w to miejsce wstawić ciężki stary dzwon, znajdą się pieniądze na całą akcję - może trzeba się starać o zwrot dzwonu.

Można też uznać, że ten dzwon łączy Bierutów oraz Schweinfurt i nawiązać przyjacielskie stosunki między oboma miastami. Obecna atmosfera temu nie sprzyja, ale może kiedyś zrozumiemy, że nie warto wszędzie widzieć wrogów.

Wieża kościoła Gustawa Adolfa,
w której znajduje się dzwon
Foto: Waltraud Fuchs-Mauder
Obecnie istniejący dzwon w kościele św. Katarzyny. Nie znam jego historii, może też został odlany w 1766 r. i w 1941 r. pozostał na wieży. Liczę, że znawcy historii Bierutowa dodadzą jego historię. Fot. W. Piechówka

Opracowano na podstawie artykułu (link nieaktualny!) http://m.mainpost.de/regional/schweinfurt/Kirchengemeinden-Kriegsende-Schlesien;art742,9303397

Uwaga. korzystałem z tłumacza internetowego, jeśli w moim tekście pojawiła się inna interpretacja, niż jest w oryginale - proszę o informację - poprawię. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś polskich mieszkańców Schweinfurtu poprosił pastora kościoła Gustawa Adolfa o pokazanie zdjęć niewidocznej części dzwonu.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI