Kolejny wspólny medal Johanna Neidhardta i Samuela Pfahlera. Zagadka intencji powstania

W 1672 r. książę Wirtembersko-Oleśnicki Sylwiusz Fryderyk zatrudnia mincerza Jana Neidhardta, a w 1673 r. mincerza Samuela Pfahlera. Zaczynają oni projektowanie medali i przygotowują się do bicia monet. Po długiej przerwie trwającej od początków wojny trzydziestoletniej książęta oleśniccy odzyskują prawo bicia monet - nastąpiło to zapewne w 1674 r. Najczęściej J. Neidhard projektuje medale, a S. Pfahler monety. Jednak na początku ich wspólnej działalności (która trwała tylko do 1678 r. ) zdarzają się wspólne projekty medali. J. Neidhardt tworzy projekt awersu, S. Pfahler - rewersu. Dwa- trzy takie medale powstały w 1677 r. Poniżej przedstawiam kolejny medal dwóch mincerzy. Identyfikacja tego faktu była możliwa dzięki udostępnieniu mi dobrego katalogu monet przez osobę chcącą zachować anonimowość (dziękuję !).

Kształt - owal. Materiał - srebro. Wymiary 32 x 41 mm, ciężar 17,17 g.

Awers: popiersie księcia Sylwiusza Fryderyka w bogatej zbroi, przepasanego antyczną szarfą (togą), w dużej peruce, z głową zwróconą na wprost. Napis w otoku SYLVI(US) FRID(ERICUS) D(EI) G(RATIA) DUX WURTEMB(ERGENSIS) TEC(CENSIS) IN SIL(ESIA) OLS(NENSIS (Sylwiusz Fryderyk z bożej łaski książę Wirtembergii, Tec i na Śląsku Oels). Pod spodem inicjały IN - Johann Nieidhardt.

Rewers: napis otokowy DITESCO PIETATE ET IUSTITIA (tłumaczenie ze słownikiem, co zazwyczaj nie oddaje sensu - wzbogacam pobożność i prawo???). Data 1677. Typowy herb księstwa Wirtembersko-Oleśnickiego, ale pod nim krzyż i serce, które to symbole mają jakąś wymowę (starożytny symbol miłości i oddania?). Obok inicjały SP - Samuel Pfahler.

W 1677 r. obchodzono uroczyście 5-lecie związku małżeńskiego księcia z Eleonorą Karoliną (Charlottą) Mompelgard. Wybito medal tej okazji poświęcony. Może i pokazany medal miał związek z tymi obchodami? Występuje on także z uszkiem do zawieszania na szyi.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI