Płaskorzeźby zdobiące wejście do klubu garnizonowego "Białych Koszar" w Oleśnicy

Koszary 8 Pułku Kawalerii zwane popularnie "Białymi Koszarami" zostały wybudowane w 1934-1938 r. Nad każdym wejściem do budynków koszarowych znajdowały się płaskorzeźby herbowe. Były to jakoby herby rodów, które brały udział w sponsorowaniu budowy każdego budynku. Herby te zostały skute po 1955 r. (pozostały tylko tarcze). Zachował się tylko jeden z nich pokazany niżej z lewej (fot. Mateusz Błaszczyk). Jeszcze nie próbowałem sprawdzić, czy jest to herb szlachecki (wśród śląskich - w herbarzu Siebmachera nie znalazłem), ozdoba herbopodobna, czy może logo pododdziału. Po wojnie na niektórych budynkach umieszczono nowe tarcze (loga, oznakowania?) [1], [2].

Kliknij, aby powiększyć

Oprócz płaskorzeźb herbowych - w wejściu do klubu garnizonowego umieszczono cztery płaskorzeźby (pokazane wyżej). Nie przedstawiały one żadnych ozdób szlacheckich, a tylko "sceny robotniczo-chłopskie" - dlatego zapewne nie zostały skute. Przedstawiam je z myślą, że może ktoś zechce opisać treść ideową symboli przedstawionych na płaskorzeźbach. Ponadto warto znać historię swojego miasta.

Dodano: 12.05.2019 r. podczas remontu Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica okazało się, że odkryto herb Gliwic nad wejściem do budynku.

 


Stary herb Gliwic sprzed 1964 r.nad wejściem do Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica.
Fot. olesnica24.com

Czyli przyjęta hipoteza istniejąca od dawna w tzw. Białych Koszarach może nie być prawdziwa (lub częściowo prawdziwa - dotyczyć mogła niektórych budynków). Teraz może zaistnieć hipoteza (za sprawą Mateusza Błaszczyka), że nad wejściami do budynków znajdowały się herby miast, skąd wywodziły się poszczególne eskadrony, wchodzące w skład Regimentu. Teraz na powyższy herb należy popatrzeć jako herb miejski. Jest to herb Namysłowa od 1741 r. gdy do piersi dodano mu tarczę z 3 różami, pozostawiając czerwoną tarczę w ogonie. Co już przyjął M. Błaszczyk. Czyli mamy oczekiwać odkrycia herbów Brzegu, a nawet Bierutowa, Wrocławia (Karłowic) i innych.



Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI