Wykopki archeologiczne na pl. Zwycięstwa w Oleśnicy

Tomasz Popowicz przysłał mi informację (dziękuję!), że na placu Zwycięstwa trwają wykopki archeologiczne, przy okazji dodał kilka zdjęć. Na jednym z nich rozpoznałem archeologa Edwarda Drużyłowskiego z którym współpracuję już od kilkunastu lat - co znaczy, że najczęściej Pan Edward przysyła mi wyniki poszukiwań i niekiedy mam szczęście, że mogę pomóc coś rozpoznać. Najczęściej jednak tylko piszę o tych wykopkach.


Oznakowanie jednego z miejsc wykopków


Miejsce wykopków przy ul. J. Sinapiusa, widać z lewej kiosk w budynku przy pl. Zwycięstwa.

Z map wynika, że w pokazanym miejscu raczej nie należy się spodziewać ważnych odkryć, dlatego znaleziono tylko zwałowiska cegieł, w których pojawiały się jakieś elementy techniczne z końca XIX w. do 1945 r.

Natomiast archeologowie z zespołu E. Drużyłowskiego są przy wszystkich miejscach usuwania płyt betonowych i w pobliżu ul. Marii Skłodowskiej -Curie odkryto naczynie gliniane z okresu średniowiecza. Również znaleziono złotówkę polską z 1994 r. Co wskazuje, że na placu, już po jego wykonaniu realizowano jakieś prace.

Wiadomo z historii Oleśnicy, że teren na rogu ul. Lwowskiej i M. Skłodowskiej-Curie jest ciekawy archeologicznie, gdyż tam znajdowała się kaplica i cmentarz w XVII w. Na nim chowano także skazanych na karę śmierci poprzez ścięcie. Ale tak daleko wykopki nie będą sięgać. Zdarzało się jednak, że kogoś chowano poza cmentarzem i dlatego w rogu po przeciwnej stronie tego wykopu - należałoby być bardziej uważnym.

Archeologowie jeszcze przez pewien czas będą towarzyszyć pracom przy remoncie placu i może coś ciekawego wykryją, bo był to teren bagnisty i często do niego wrzucano różne niepotrzebne przedmioty.Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI