Zdjęcia z oleśnickiego rynku - marzec 1945 r.
09.08.2010 r.

Nie spodziewałem się, że dotrę do zdjęć Oleśnicy z lat wojny. Okazuje się, że natrafił na nie w internecie rosyjskim młody historyk z Opola Adam Krzyształowicz i dostarczył mi do umieszczenia na stronie (dziękuję!). Są to dwa zdjęcia wykonane w marcu 1945 r., znajdujące się w Archiwum Fotograficznych i Filmowych Dokumentów Rosji.


Fot. R. Mazelew, marzec 1945 rok. Źródło. Od 5 lat nieaktualne
Na stronach oleśnickich są te zdjęcia skopiowane z powołaniem się
na podany link, chociaż jest nieaktualny.

Na powyższym zdjęciu widoczna jest też południowa część rynku i dwa amerykańskie samochody ciężarowe Armii Czerwonej (USA dstarczyła do ZSRR 540 tys. tych samochodów). Zniszczenia (spalenia) pierzei rynkowych odpowiadają pokazywanym na zdjęciu lotniczym z 1 lutego 1945 r. http://www.olesnica.nienaltowski.net/Rezultaty_zniszczen.htm. Dodatkowo widoczne są splądrowane sklepy i firmy na parterze zachodnio-południowej pierzei rynku. Dwa widoczne budynki nr 16 i 17 tej pierzei zostały póżniej rozebrane na cegły do odbudowy stolicy.

Na ulicach i chodnikach nie widać śladów gruzu. Został on najpewniej usunięty, gdyż przez ulice Oleśnicy przetaczały się tysiące pojazdów i maszerowały setki jednostek piechoty. Dlatego ulice powinny być drożne. I za to, pod groźbą wysokiej kary, odpowiadał Wojskowy Komendant Miasta. Wszelakie stwierdzenia o podpalniu miasta przez wojsko są nieprawdopodobne. Było to działanie godzące w rolę miasta, jako ważnego węzła komunikacyjnego, bazy zaopatrzeniowej, medycznej, szkoleniowej, lotniczej itp.


Zaprzęgi konne w rynku oleśnickim. Autor fotografii nieznany. 1945 r.
Źródło
(już nieaktualne)

Czytelników nie znających specyfiki wojny informuję, że stojące na pierwszym planie zaprzęgi konne, to nie dorożki. Były to zaprzęgi młodszych oficerów i podoficerów, będących dowódcami małych pododdziałów garnizonu oleśnickiego. Nimi poruszali się po mieście. Na dalszym planie widoczne są samochody osobowe, którymi poruszali się wyżsi oficerowie. Z prawej widoczna pierzeja północno-wschodnia ze spalonymi budynkami Rynek 32 i Rynek31. Ze zdjęcia lotniczego trudno oszacować czy są one pokazane, jako spalone już w styczniu 1945 r., czy spalenia dokonano później. Na chodnikach nie widać prawie żadnego ruchu. Z lewej widoczny słup reklamowy lub element dystrybutory benzyny firmy Leuna (rafineria powstała w 1930 r.).

Oba zdjęcia stanowią interesujące dokumenty historyczne z okresu marca 1945 r.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI