Marek Nienałtowski
Wystawa żelazek w Galerii 56 PCEiK w Oleśnicy

18 grudnia 2012 roku o godz. 18.00 odbył w Galerii 56 przy Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy wernisaż wystawy, już historycznego, sprzętu gospodarstwa domowego - głównie żelazek i sprzętów do maglowania. Eksponaty na wystawę wypożyczyli: Adam Fedorowicz, Marek Górnicki, Zbigniew Hyszczyn, Rafał Komin, Katarzyna Kubik, Danuta Obrębska-Kubik i Paweł Zborowski.

Wystawa jest namiastką ekspozycji muzealnej, której moglibyśmy z czasem oczekiwać w Domu Spotkań z Historią. Trudno dziś powiedzieć czy tego typu ekspozycja będzie mieściła się w ramach koncepcji tejże placówki.

Niewybaczalnym jednak byłby fakt nie wykorzystania przebogatych zbiorów, które są własnością godnych najwyższego szacunku kolekcjonerów oraz mieszkańców Oleśnicy nie zajmujących się kolekcjonerstwem, a jedynie będących posiadaczami pamiątek z przeszłości. Większość z tych osób chętnie przekazałaby eksponaty do placówki zajmującej się historią. Niektóre zbiory – dotyczące przeszłości miasta - pod względem ilości i jakości przewyższają te z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wystawę przygotowała, jak zwykle starannie, z wieloma planszami objaśniającymi i z artystycznym wdziękiem Danuta Obrębska-Kubik. Wystawę można oglądać codziennie oprócz niedziel i świąt. Oprócz magla walcowego tzw. „pokojowego” oleśnickiego producenta, oleśnickie i bierutowskie pochodzenie mają dwa wieszaki ze stylowymi sukienkami, choć może trudno to zobaczyć. Dla bardzo zainteresowanych organizatorzy robią wyjątek – pozwalają dotykać eksponatów. Warto skorzystać z okazji i sprawdzić chociażby, jak ciężkie jest kute żelazko ze zdejmowanym uchwytem.

Niżej kilkanaście zdjęć z dnia poprzedzającego otwarcie wystawy.

Żelazka

Magle - - pokazany trzywałkowy magiel został wyprodukowany przez oleśnickich producentów na początku XX wieku. Mało wiemy o tym zakładzie produkcyjnym. Z czasem zapewne pojawi się więcej informacji.


Historia żelazka w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI