Najmłodszy brat księcia Sylwiusza Nimroda został pochowany w Toruniu
20.09.2019 r.

Książę Sylwiusz Nimrod miał jednego starszego brata Roderyka (1618-1651), który miał objąć księstwo ze stolicą w Weiltingen. Dlatego Sylwiusz musiałby prawdopodobnie podjąć karierę wojskową. Szczęśliwie poznał Elżbietę Marię - jedynaczkę i spadkobierczynię księstwa ziębicko-oleśnickiego i został księciem oleśnickim. Potem zrzekł się pretensji do Weiltingen. Jego starszy brat niedługo zmarł i księstwo objął kolejny wg wieku Manfred (1626-1662). Kolejny brat Julius Peregrinatius zmarł w wieku 18 lat. Dlatego najmłodszy brat o nietypowych nieco imionach Sueno Martialis Edenolphus urodzony w 1629 r. musiał w końcu zacząć zarabiać na swoje utrzymanie i w wieku 23 lat zaciągnął się do wojska szwedzkiego.

Na obrazie Sueno pokazany jest z rapierem, a w prawej ręce dzierży pistolet. Przy butach ma ostrogi, co mogłoby wskazywać na zamiłowania kawaleryjskie. Może i w takim pułku służył. Książęta zwykle prędko awansowali i mógł awansować na kapitana, a może i pułkownika. O dalszych jego losach nic nie wiadomo. Kolejna informacja pojawia się w 1655 r. - być może wtedy przedłuża kontrakt.

Sueno zmarł 9 maja 1656 r. w miejscowości Golubie (brak odniesienia do zamku w Golubiu) na jakąś chorobę, może zakaźną. Trumnę przywieziono do Torunia. Odbyło się to wieczorem, przy świetle pochodni i w tajemnicy, pod nadzorem generała majora Marckfelda - gubernatora wojennego miasta, przy udziale którego 14 maja trumnę złożono w jakimś pomieszczeniu w kościele Mariackim. Wkrótce zmarli, może na tę samą chorobę, dwaj bracia - młodzi hrabiowie von Hohenlohe. Trumny ich dostawiono do tego samego pomieszczenia, które potem w przekazach nosiło nazwę krypty Szwedzkiej. Twierdzono również, że złożono te 3 trumny w mauzoleum (ówcześnie pisano o krypcie) królewny Anny Wazówny.

Hrabia W. H. von Hohenlohe, ojciec zmarłych, przebywający w Lubawie, wysłał 13 maja list do księcia Sylwiusza Nimroda z wiadomością o śmierci jego brata. List dotarł do Oleśnicy dopiero 28 czerwca. Książe odpowiedział, że ściągnięcie trumny wiązałoby się z niebezpieczeństwem (był to okres "Potopu Szwedzkiego") i wyśle po trumnę dopiero jak sytuacja w Polsce ulegnie uspokojeniu. Wtedy urządzi prawdziwy pogrzeb godny księcia. Do tego jednak nie doszło.

Książę Sueno Martialis Edenolphus. Z twarzy jest
bardzo podobny do swojego starszego brata
Sylwiusza. Data i malarz nieznani.
Źródło ilustracji H. Schukraft [2]
Wejścia do tej kryty nigdy nie odnaleziono. Sądzi się, że ją, jak i inne krypty w tym kościele (także królewny Anny Wazówny), sprofanowali w 1814 r. żołnierze napoleońscy.

Literatura:

 1. Raff G. Hie gut Wirtemberg allewage II, Degerloch 1993
 2. Schukraft H., Kleine geschichte des Hauses Wurttemberg, Tybinga 2007

  Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
  Oleśnica za Welfów
  Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
  Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
  Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
  Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
  Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
  Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
  Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
  CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
  NOWOŚCI