Marek Nienałtowski
Kiedy rozebrano historyzujące wieże w Oleśnicy?

Historyzujące wieże, to obiekty naśladujące architektonicznie gotyckie (najczęściej) wieże, ale wybudowane w czasach późniejszych i służące tylko do dekoracji parków, miast i zamków. W Oleśnicy były dwie takie wieże - jedna przy zamku, druga przy murach miejskich.

Wieża przy zamku

Wieża z wysokim masztem, rozmieszczona na terenie byłego bastionu zamkowego, stojąca przed budynkami gospodarczymi (wycinek z akwaforty F. G. Endlera).
Czerwonym prostokątem pokazano rozmieszczenie wieży na terenie bastionu zamkowego.

Pokazana wyżej wieża została zapewnie wybudowana ok. 1780 roku (czasy księcia Karola Krystiana Erdmanna) tj. wówczas, gdy zaczęto przy zamku tworzyć park w stylu angielskim. Taki park, elementami architektury, sztucznie nawiązywał do przeszłości poprzez wykonanie np. budowli gotyckich, grot, mostków, sztucznych ruin, obelisków itp.

Po raz pierwszy tę wieżę pokazał na swoich miedziorytach i akwafortach Friedrich Gottlob Endler, wykonanych przed 1805 rokiem (oryginał w zbiorach Działu Grafiki Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu). Później już nie spotkałem się z ilustracją, na której ją pokazywano. Twierdzi się, że rozebrano ją ok. 1900 roku. Sądzę, że nastąpiło to wcześniej, gdyż na ilustracjach i mapach z ok. 1880 roku już nie jest pokazywana. Dokładna data i przyczyna rozebrania wieży nie jest znana.

Wieża przy murach miasta
O tej wieży napisano na s. 38 w monografii oleśnickiej z 1930 r. Tam też zamieszczono jej zdjęcie, pokazane niżej.

Wybudowano ją w celach dekoracyjnych (?) ok. 1850 r., przy murach miejskich w okolicy ul. Hinterhauser (obecnie J. Sinapiusa), na działce będącej własnością firmy Klemm (Fabryka Obuwia). Nie zaznaczono na żadnej mapie miejsca rozmieszczenia tej wieży, dlatego nie wiadomo w którym dokładnie miejscu była usytuowana. Nie wiadomo kiedy ją rozebrano. Już w 1930 r. była zaniedbana (zerwana papa z dachu). Nie wspomniano o jej rozebraniu po 1945 r.

Wnioski:

Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI