Karl Tarras - nieznany oleśnicki rzeźbiarz (kamieniarz?)

Podczas prac związanych z "wykopkami" pod rury kanalizacji deszczowej (od pl. S. Staszica do ul. J. Kochanowskiego), nadzór archeologiczny prowadzi znany archeolog wrocławski, dobrze znający Oleśnicę - Edward Drużyłowski. W trakcie prac przy pl. S. Staszica archeolog znalazł wiele fragmentów naczyń, butelek, buteleczek aptecznych itp. z XiX i XX w., które Jego zdaniem, po zbadaniu, mogą stanowić element historii ich produkcji i rozprzestrzeniania na Dolnym Śląsku i w Europie.

Dla historii Oleśnicy najciekawsze znalezisko znajdowało się ("wykopki" ciągle trwają!) na płycie nagrobnej wydobytej z obudowy klombu. Wiadomo, że w Oleśnicy prawie wszystkie obudowy klombów są wykonane z płyt nagrobnych i takie odkrycie nie jest niczym nowym. Okazało się jednak, że na fragmencie płyty nagrobnej wykonanej z żóltego piaskowca znajduje się sygnatura wykonawcy K. Tarras. O wykonawcy płyt nagrobnych o tym nazwisku literatura oleśnicka milczy. Wiadomo tylko, że Karl Tarras brał udział w przeniesieniu pomnika jegrów z Gęsiej Górki do Oleśnicy. W tym czasie, prawie monopolistami w produkcji płyt nagrobnych byli Seidelowie (mówiono - każdy musi leżeć pod Oskarem Seidelem).

Na krótszym boku płyty nagrobnej znajduje się inskrypcja w prostokątnej ramce o wymiarach 11,5 X 3 cm: K.TARRAS,
Fot. E. Drużyłowski

Po analizach E. Drużyłowskiego, okazało się, że Karl Tarras jest rzeżbiarzem (Steinbildhauer), wynajmującym w 1921 r. mieszkanie i może pracownię przy ul. Rzemieślniczej 10a.

K. Tarras podawał zawód rzeźbiarza, a nie kamieniarza (Steinmetzmeister) jak Seidelowie. Być może, że wykonywał płyty nagrobne wraz z elementami rzeźb, a może jego głównym zajęciem było wykonywanie rzeźb, w tym nagrobnych. Niestety, nie zachowała się żadna rzeźba nagrobna z oleśnickich cmentarzy.

W 1935 r. rzeźbiarz nie jest ujmowany w spisach mieszkańców (występuje jedynie Johann Tarras - rzeżnik, może ktoś z rodziny). Nic o nim nie wiemy, w wyszukiwarkach internetowych brak informacji. Pozostaje dalej szukać jego związków z Oleśnicą i baczniej przeglądać odnajdywane płyty nagrobne. Prawdopodobnie znajdziemy jego nazwisko w działach reklam gazet oleśnickich z poczatku XX w. Wtedy dowiemy się czym się głównie zajmował, co i gdzie wyrzeźbił itd.

Dodano 22.06.2015 r.
Kolejny ślad po Karlu Tarrasie znalazłem w gazecie oleśnickiej Lokomotive an der Oder z 1917 r. Kamieniarz i producent nagrobków Oskar Seidel dawał duże ogłoszenia bardzo często w latach 1917-1918, natomiast Tarras dał w tym czasie tylko jedno średniej wielkości.

Jak wynika z ogłoszenia w trakcie wojny podawał się za kamieniarza i producenta nagrobków. Wtedy na tym można było zarobić, bo mało kto chciał kupować rzeźby.

Zbieżne:

Lapidarium Oleśnickie

Zakopane tablice nagrobne

Lapidarium w Dobrej

Lapidarium w Bierutowie

Wysypiska płyt nagrobnych

Każdy musi leżeć pod Oskarem Seidelem

Ostateczny koniec kirkutu oleśnickiego


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI