To nie jest herb Oleśnicy
02.10.2019 r.

Na poniższej kamiennej płycie widać pięknie wykonany napis. Chyba wyżłobiono go przy pomocy urządzenia sterowanego komputerem wykorzystując piasek lub ścierniwo pod wysokim ciśnieniem. Natomiast nad napisem STADION MIEJSKI widać coś, co "jest z innej bajki" i tylko przypomina herb Oleśnicy.
A to dlatego, że aktualny herb Oleśnicy nie można wyciąć na ploterze, a potem wyrzeźbić przy pomocy urządzenia sterowanego komputerem.

Płaskorzeźba orła podmalowana białą farbą
Rysunek orła, z którego korzystano przy rzeźbieniu

Wykonawca tablicy próbował wykonać herb metodą ręcznego kucia (tak mi się wydaje), ale rzadko komu to wychodzi, bo trudno wyrzeźbić na małej powierzchni kilkadziesiąt piórek różnych rozmiarów, rozmieszczonych niedbale w dowolnych kierunkach. Wykonawca herbu próbował go uprościć (do czego zmuszeni są wszyscy rzeźbiarze), mimo tego okazał się on za trudny do realizacji. Przy okazji zapomniał o nimbie dookoła głowy, co spowodowało, że przestał być on faktycznie herbem św. Jana, czyli i nie jest herbem Oleśnicy.

Nie byłoby problemu z wyrzeźbieniem herbu na tej tablicy, gdyby można było wykorzystać poniższe jego przedstawienie wykonane komputerowo.


Ten piękny herb byłby ozdobą tej ważnej tablicy

Ogólny zarys tego herbu wykonano w programie Corel Draw już w 2003 r. na podstawie rysunku herbu z okładki Monografii Oleśnicy z 1981 r. Ale nie wzbudził zainteresowania władz Oleśnicy. Burmistrz Michał Kołaciński uznał, że ten komputerowy rysunek powinien być podstawą symboliki oleśnickiej. Rozpoczął działania w celu jego zatwierdzenia przez Komisję Heraldyczną w 2017 r. Niestety, Komisja wydała pozytywną opinię (po dodaniu drugiego znaku +) dopiero po objęciu funkcji burmistrza Oleśnicy przez Jana Bronsia w marcu tego roku. Gdyby podjęto działania i Rada Miasta go uchwaliła - na powyższej tablicy, oprócz pięknego liternictwa, pojawiłby się także piękny herb !!!

Z Uchwały Rady Miasta z 2006 r. wynika, że otaczanie tego symbolu "czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego mieszkańca". W 2013 r. z inicjatywy burmistrza Jana Bronsia Oleśnica została zawierzona św. Janowi. Pokazana wyżej sytuacja na płycie pamiątkowej jest kolejnym z wielu dziesiątków przykładów, że w Oleśnicy symbole miejskie nie są otaczane czcią i szacunkiem. Zawierzenie Oleśnicy św. Janowi i jednoczesny brak szacunku do jego symbolu jest pustosłowiem.

Co zatwierdziła Komisja Heraldyczna i co czeka na Uchwałę Rady Miasta Oleśnicy


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI