Rozlewnie piw z Wrocławia, Namysłowa i Zakrzowa

Oprócz piwa książęcego (zamkowego) i oleśnickiego w mieście można było kupić piwa warzone we Wrocławiu, Namysłowie i Zakrzowie. W Oleśnicy zapewne było ono tylko butelkowane (rozlewane). Po 1935 roku jedyny browar (warzący piwo) należał do Draesnerów.

Poniżej przedstawię tekst oparty na poszukiwaniach i zdjęciach Ryszarda Dylewskiego. Autor napisał: Na podstawie książki adresowej Oleśnicy z lat 1935/36, ustaliłem adresy trzech browarów działających podówczas w Oels, są to:

C. Kipke Brauerei (1886-1945) - filia słynnego wrocławskiego browaru. Mieściła się przy Parkstrasse 19-20 (przed 1920 r. browar mieścił się w tym samym budynku, ale miał on nr 3/4). Obecnie to miejsce zbiegu ulic Wałowej i Wały Jagiellońskie, teren byłej Spółdzielni Inwalidów SINOL.

Fot. autor tekstu

 

Brauerei Sacrau - filia browaru Zakrzów. Mieściła się przy Breslauer Tor Strasse 5a, czyli na obecnej ulicy Wrocławskiej. Budynek istnieje do dziś - usytuowany jest pomiędzy terenem dworca PKS a byłym parkingiem przy placu targowym, na elewacji budynku jeszcze przed dziesięciu laty widoczne były ślady sporego napisu: Sacrau Bra... Na zdjęciu poniżej - stan obecny.

Fot. autor tekstu

Także oddział tej firmy mieścił się przed 1920 r. na ul. Rycerskiej 9 (Ritterstrasse 9: Brauerei Sacrau E.G.m.b.H., Sacrau)

A. Haselbach, Brauerei G.m.b.H. Namslau (1862-1945)- filia namysłowskiego Haselbacha. Mieściła się na Marienstrasse 17 (dom ten już nie istnieje). Prawdopodobnie obejmowała również dom (przybudówki) nr 17a (zobacz poniższa mapka). Można nawet sądzić, że zabudowania nr 17a, stojące przy murze miejskim były związane z produkcją piwa tej firmy. Wynika to z faktu, że przed 1920 r. budynek przy ul. Kaiserstrasse 4 (Rzemieślnicza) należał do firmy Haselbach-Brauerei, Namslau

 

Adresy oryginalne na podstawie: Ursula Maria von Bulow, Oels wie wir es kannten mit Adressenverzeichnis 1935/36; Wurzburg 1991.


Od siebie dodam, że w Oels do 1912 r, sprzedawano piwo z Rychtala, które nagrodzone zostało złotym medalem na wystawie w Berlinie w 1896 r.

O rozlewni piwa Szymonkowskiego przy Rzemieślniczej 9 (budynek dalej istnieje).

Rozlewnia piwa Schultheiß-Brauerei A.G., (Schultheiß-Patzenhofer Brauerei) przy Rzemieślniczej 3 (budynek dalej istnieje i spełnia rolę piwiarni). Czyli przy ul. Rzemieślniczej mieściły się 3 - 4 rozlewnie piwa.

Zobacz również:
Browar książęcy
Browar Draesnera
Browary oleśnickie


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Ciekawostki (ponad 400 tematów)
Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku
Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy
Autorzy
Rysowali Oleśnicę Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy
Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels Wydawnictwa oleśnickie Recenzje
Bibliografia Linki Podziękowania Księga gości Dopisz się do księgi Zauważyli nas
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Interpelacje radnych Odeszli
Nowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim