Marek Nienałtowski
Pomnik poświęcony żołnierzom niemieckim z Malerzowa

Pan Ryszard Bober przysłał zdjęcie i opis, z którego wynika, że niedawno (2002 r.?) wybudowano pomnik w Malerzowie poświęcony 9 poległym żołnierzom niemieckim z okresu 1914-1918., mieszkańcom tej miejscowości.


Kliknij, aby powiększyć

Podobno pomnik wybudowano staraniem Niemieckiego Stowarzyszenia Opieki Nad Grobami Wojennymi. Czy jest to wobec tego pomnik nagrobny? Chyba raczej nie, gdyż zwłok prostych żołnierzy nie transportowano z frontu do miejscowości zamieszkania. Jest to więc typowy pomnik pamięci, jaki stał kiedyś w każdej miejscowości po 1914-1918 r.

Wg Pana Marka Włodarczyka z Oławy - Stowarzyszenie najpewniej tylko postawiło stary monument (który leżał gdzieś w zapomnieniu) na nowej podstawie. Gdyż jego rozwiązanie artystyczne jest podobne do pomników z lat międzywojennych.

UMOWA między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o grobach ofiar wojen i przemocy totalitarnej

Napisałem (po polsku) do Niemieckiego Stowarzyszenia Opieki Nad Grobami Wojennymi (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge) z pytaniem o inicjatora budowy tego pomnika. Dostałem odpowiedź od Pani Margarethe Stefaniak (dziękuję !).

"... Informacja, ze pomnik ten ustawiony zostal przez nasz zwiazek nie jest trafna. O ustawieniu i urzadzeniu miejsca pamieci poleglych zostalismy poinformowani przez osobe prywatna, mieszkajaca w Niemczech w roku 2001. Odpowiedzialnym za caloksztalt prac i projekt budowy byl urzad gminy w Dobroszycach i wojewodzki konserwator zabytkow. Proponujemy zwrocic sie do tych jednostek. ..."

Pan Jan Bąk napisał (dziękuję !)
"... Pomnik zlokalizowany był w Malerzowie prawdopodobnie po przeciwnej stronie niż jest teraz położony. Pomnik był poświęcony ofiarom pierwszej wojny Światowej. Należy dodać, że pomnik obecnie położony jest przed nieczynnym poniemieckim cmentarzem. Cmentarz był zlokalizowany na małym pagórku na którym był kościół o konstrukcji szachulcowej. W załączeniu przesyłam panu widokówkę na której widać kościół. oraz w osobnej "ramce" monument. Widokówkę znalazłem przypadkiem, podczas moich poszukiwań na aukcjach internetowych.".


Na zdjęciu z lewej widoczny pomnik.

Teraz dopiero zauważyłem, że na płycie podstawy pomnika znajduje się dwujęzyczny napis "Pomnik poświęcony ofiarom I wojny światowej". O ile dobrze odczytałem niewraźny napis na zdjęciu.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI