Marek Nienałtowski
Odnaleziona treść epitafium Anny von Meusebach za lożą kaznodziejską bazyliki mniejszej w Oleśnicy
20.03.2023

Napisałem wcześniej, że zza Loży kaznodziejskiej wystaje jedynie bok nieznanej kamiennej płyty nagrobnej lub epitafijnej.


Strzałka z lewej pokazuje wystający bok płyty kamiennej

Nie jest ona nigdzie opisana i dlatego Remigiusz Szczuraszek rozpoczął działania w kierunku odczytu jej inskrypcji. Odbywało się to poprzez wkładanie w szczelinę (pomiędzy płytą, a lożą) smartfonu i wykonywanie zdjęć. Widać zbiory liter, ale jeszcze nie udało się z nich odczytać nazwiska osoby, której poświęcono epitafium.

Okazuje się, że niedawno, zupełnie przypadkowo przeglądając książkę autorstwa Renesse o kościołach oleśnickich [1] zauważyłem tekst zaczynający się od "Hinter der Predigloge ..." - czyli "Za lożą kaznodziejską". Wiadomo, że za tą lożą niczego nie ma(?) za wyjątkiem poszukiwanej płyty kamiennej. Cały tekst jest następujący:

"Hinter der Predigloge befindet sich das schöne Epitaph der frau Anna v. Meusebach, geb. v. Borwitz, frau auf Herzogewaldau, fűrstlische hofmeisterin, welche im 30 jahrigen kriege das schlos bervirtschastet hat und 1650 gestorben ist" [1].

Tłumaczenie: "Za lożą kaznodziejską znajduje się piękne epitafium Pani Anny v. Meusebach, z domu v. Borwitz, pani z Herzogewaldau (Niedaszow pow. Jawor), ochmistrzyni dworu książęcego, która w czasie wojny 30-letniej sprawowała pieczę nad zamkiem i zmarła w 1650 roku". Czyli w trakcie odbudowy kościoła w latach 1907-1908 loża była odsuwana i zdołano przepisać z niej najważniejsze treści. W XIX w. nie przesuwano loży.

Bardzo łatwo znaleźć herb von Meusebach i von Borwitz poprzez link do herbarza Herby Monarchii Pruskiej - Wappenbuch der preussischen Monarchie (dokumentyslaska.pl)

Herb v. Meusebach
Herb v. Borwitz

Co ciekawe, Meusebach Anna, gb. von Borwitz figuruje w spisie płyt nagrobnych i epitafiów istniejących w Oleśnicy pod numerem 21 na tej stronie. Dlatego do działu "Moje uwagi" pod numerem 21 mogłem dodać zapis "Piękna płyta za lożą kaznodziejską. Ochmistrzyni dworu książęcego, która w czasie wojny 30-letniej sprawowała pieczę nad zamkiem i zmarła w 1650 roku".

Teraz Remigiusz Szczuraszek będzie miał większą wiedzę o możliwych odkryciach podczas penetracji tego wąskiego odstępu. Piękno tej płyty może wynikać z herbów lub zastosowanych na płycie rzeźbiarskich upiększeń. Nieco wyżej znajdowała się inna płyta nagrobna lub epitafijna, której teraz będzie łatwiej szukać, bo może mieć zbliżony numer.

Literatura:

1. Führer durch die Ölser ev. Kirchen, Red. von Reneffe, A. Grüneberger & Co, Oels 1914


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI