Marek Nienałtowski
Pianino księżnej Cecylii z zamku oleśnickiego?
4.02.2009 r.

Księżna Cecylia, jak przystało na pannę z dobrego domu, musiała umieć grać na pianinie. Pozostało po niej wiele zdjęć, ale na żadnym nie pokazano jej przy tym instrumencie. Może nie wypadało lub nie było to zgodne z etykietą domu cesarskiego Hohenzollernów. Po tym, jak zaczęła pojawiać się na zamku oleśnickim na krótsze (święta, wakacje) lub dłuższe wizyty (zamieszkanie w 1918-1923) - zapewne towarzyszyło jej pianino. Na zamku musiało ich być kilka (zapewne dzieci księżnej miały przy nich lekcje), także przynajmniej jedno musiało być w pałacyku myśliwskim w Ligocie Małej. Jedyne zdjęcie z zamku oleśnickiego z "udziałem" pianina, znajduje się na ilustracji pokazującej salę lazaretu w zamku w okresie I Wojny Światowej. Zapewne jedno z pianin (a może też fortepian) stało w sali myśliwskiej zamku, która także służyła do organizacji balów i koncertów.

Nie wiadomo co się stało z tymi instrumentami i innym wyposażeniem zamku. Na ten temat krążą różne opinie. 3-4 lata temu napisał do mnie syn jednego z nauczycieli Technikum Budowlanego (istniało w zamku w 1950-1953 r.), twierdząc że ojciec opowiadał mu o fortepianie żony cesarza Niemiec (?), które stało w pokoju nauczycielskim. Podobno był na nim napis Hohenzollern i w środku ich herby. Wg autora e-maila, pianino to podobno zabrał dyrektor technikum do Wrocławia, kiedy szkołę tam przeniesiono.

O tej informacji zapomniałem do czasu, kiedy w prasie i TVP3 pojawiły się informacje o odnalezionym we Wrocławiu pianinie z zamku w Książu i na telewizyjnym ekranie mignęła nazwa Hohenzollern. Pomyślałem sobie, że może to być pianino z zamku oleśnickiego. Wtedy zacząłem prowadzić rozeznanie na temat napisu na fortepianie.

Okazało się, że napis Hohenzollern miał znaczenie promocyjne i wskazywał, że jego wytwórca zaopatruje dwór cesarski.


z www. ebay.de

Czyli każdy mógł kupić takie pianino, także mogło się ono znaleźć na zamku w Książu. Być może, że właściciel firmy C.J. Quandt odstąpił prawa do produkcji (?) na Śląsku, firmie J.Grosspietsch z Wrocławia.

A ten nawiązał kontakt z księżną Cecylią i za jakieś profity (może za bezpłatne dostarczenie fortepianów na zamek oleśnicki) uzyskał tytuł dostarczyciela pianin dla księżnej z domu meklembursko-szwerinskiego, księżnej pruskiej - czyli księżnej Cecylii. Po tym wykonał plakietkę (medal), który umieszczał pod pokrywą pianina.


Na plakietce widnieje herb, analogiczny do znajdującego się w sypialni pary książęcej w tzw. Pałacu Wdów na II piętrze

Tak więc pianino, które pod pokrywą klawiatury ma napis C.J. QUANDT BERLIN Hofliferant Sr. Kgl. Hoh. d. Fursten v. Hohenzollern i pod pokrywą pianina powyżej pokazaną plakietkę - może pochodzić z fabryki fortepianów J.Grosspietsch umieszczonej we Wrocławiu. Ale jeśli takie pianino pochodzi z Oleśnicy lub bliskiej okolicy, można również sądzić, że mogło mieć jakiś związek z zamkiem oleśnickim.

Okazało się (informacja od "mala 147" na Forum Historycznym), że w odnalezionym pianinie we Wrocławiu - nie ma wewnątrz tej plakietki i wyprodukowano go przed 1905 r. - czyli nie ma nic wspólnego z zamkiem oleśnickim.

Przy pisaniu tego tekstu korzystałem z pomocy "Markozi" i Sebastiana Skapczyka. Zdjęcie pianina z wyżej pokazaną plakietką pochodzi od Ariel G.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI