Marek Nienałtowski
Park Karola (II Podiebrada)
13.09.2008 r.

To smutne, ale prawdziwe, że kilkadziesiąt lat po wojnie nie nadano nazwy parkowi, nazywając go ciągle jeszcze "Parkiem przy Wałach Jagiellońskich" (zobacz z lewej, na wycinku mapy Oleśnicy Wydawnictwa Remedium).

Proponuję nazwać go Parkiem Karola (II Podiebrada). Park ten właśnie kazał założyć Karol II. Zasadzono w nim różne egzotyczne krzewy i drzewa, wytyczono alejki, wybudowano ptaszarnię oraz letni dom wypoczynku (później zwany Monplaisir).

Książę ten wielce zasłużył się dla rozwoju miasta - doprowadził wodę pitną, założył Gimnazjum, Bibliotekę łańcuchowa, rozwijał Bibliotekę książęcą i drukarstwo, rozbudował do obecnej postaci Zamek, wspierał rozbudowę kościoła zamkowego, naprawiał wieże i mury obronne, wpływał na rozwój rzemiosła itd. Był również wybitnym dowódcą wojskowym i mężem stanu.

O takiej osobowości nie powinniśmy zapominać. Dotychczas jego imieniem (nazwiskiem) nie nazwano żadnej ulicy, placu, szkoły itp. Jest to dla mnie niezrozumiałe, ale nie dziwne.

Mam nadzieję, że radni nadadzą nazwę najstarszemu i największemu parkowi Oleśnicy i że będzie nosił imię jego założyciela - Karola II. Jeśli radnym będzie przeszkadzać obce nazwisko (?) - proponuję pozostawienie starej nazwy Bażanciarnia.

Dodano 7.06.2009 r.

W gazecie Oleśniczanin (03.06.2009) pojawiła się wypowiedź burmistrza Oleśnicy, o nadaniu nazw parkom, m.in. parkowi przy ul. Wały Jagiellońskie. I jak znam obyczaje oleśnickie, będzie się wszystko robić, aby taka nazwa nie pojawiła się. Pojawią się inne opcje. Dlaczego optuję za ww nazwą:

Może dożyję tych czasów, gdy w Oleśnicy będą się odbywać sesje naukowe polsko-czeskie na temat historii naszego miasta i Podiebradów oleśnickich.

Dodano 18. 11.2020 r.

Dożyłem do czasu, gdy w Oleśnicy odbyła sie konferencja naukowa poświęcona Podiebradom - w 2017 r. A to tylko dlatego, że wtedy burmistrzem był Michał Kołaciński.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI