Ozdoby architektoniczne parku

12-13 września 2007 r. pojawiły się w parku (byłym cmentarzu) trzy ozdoby architektoniczne dobrze widoczne od strony ul. Wojska Polskiego i Klonowej. Są to gipsowe, a może betonowe odlewy symbolizujące urny (lampy oliwne ?) z gorejącym ogniem. Pochodzą z dawnego budynku Finanzamt, znajdującego się obok cmentarza ewangelickiego (o związku ozdoby z budynkiem Finanzamt powiadomili mnie niezależnie Ryszard Dylewski i Ryszard Bober).


Budynek Finanzamtu przed 1945 r.

Ozdoba architektoniczna w parku, z tyłu widoczna kolejna. Fot. Ryszard Bober (powiększ)
Cztery ozdoby architektoniczne w górnej części budynku Finanzamt - obecnie Urząd Pracy

W trakcie walk w styczniu 1945 r. dwuspadowy dach budynku spłonął. Na temat dalszych losów ozdób brak jest jednolitych opinii. Wg informacji Pana Jacka Duszyńskiego, uzyskanych z wiarygodnego źródła, na początku lat 50-ych położono nowy płaski dach, a ozdoby ustawiono w czterech jego rogach. W latach 90-tych podczas silnej burzy, jedna z ozdób spadła. Dlatego pozostałe zdjęto i umieszczono w magazynie ZBK przy ul. Wrocławskiej. Obecnie podczas rozbiórki tych budynków - przypomniano sobie o nich i przetransportowano na teren parku.

Dodano 04.08.2014 r.

Jak się okazuje, czwarta ozdoba spadając z dachu nie ulegla całkowitemu rozbiciu lub wcale nie spadła, lub spadła, ale tylko uległa uszkodzeniu. Widać ją na powyższych zdjęciach. Nie wiem czy ten symbol urny ma zdejmowaną pokrywę i ta jest usunięta, a może pokrywa uległa zniszczeniu lub została ucięta? Zdjęcie tej brakującej czwartej ozdoby z byłego budynku Finanzamtu zrobił J. D. (nazwisko do mojej wiadomości). Znajduje się ona na Ratajach i stanowi ozdobę schodów wiodących do budynku. Może ZBK powinien odkupić tę ozdobę architektoniczną od właściciela i postawić ją obok trzech pozostałych w Parku Klonowym, mimo że jest już "wybrakowana"? Jest raczej małoprawdopodobne, aby ta ozdoba pochodziła z innego budynku lub miasta.

Dodano 09.10.2014 r.
Okazało się, że brakująca pokrywa z ozdoby wyżej pokazanej bezużytecznie zalega na składowisku w Sekcji Dróg Miejskich. Czy będzie oddzielnie wykorzystana do ozdoby Parku Klonowego lub w innym miejscu?


Pokrywa przechowywana na placu SDM wśród starych płyt betonowych
nie cieszy wzroku mieszkańców Oleśnicy.
Fot. osoby chcącej zachować anonimowość


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI