Oleśnica sprzed 1860 roku w zbiorach Instytutu Herdera z Marburga

Pisałem już o mało znanych widokach Oleśnicy ze zbiorów Instytutu im. Herdera z Marburga. W nim szczególną uwagę zwracała wieloobrazkowa (tablo) grafika wykonana w technice litografii, zawierająca widoki poszczególnych budynków, budowli i części miasta. Niestety, z małego powiększenia i opisu nie udało się stwierdzić, że może ona zawierać takie skarby. Dopiero umieszczenie w internecie oddzielnie każdego z elementów grafiki pozwoliło stwierdzić, że jest to najcenniejszy zbiór widoków już historycznej Oleśnicy. Swoją rangą może dorównać rysunkom W. B. Wernera, ale przewyższa go pod względem odwzorowania szczegółów - jest prawdziwszy.

Autorem rysunków, lub tylko litografem (drukarzem, wydawcą) jest oleśniczanin A. Gröger. Cały zbiór rysunków z tego tablo znajduje się na stronie Instytutu Herdera. (wpisać Groeger). Tam też podany jest adres, gdzie można kupić kopie tych rysunków. NIżej pokazano tylko kilka wybranych (aby zbytnio nie naruszać praw autorskich Instytutu, a jednoczesnie coś pokazać):

Gimnazjum przy ul. Wrocławskiej. Dawne Gymasium Illustre powstałe w 1594 r. Pokazano widok sprzed przebudowy w 1860 r.,kiedy to dodano trzecie piętro.


http://www.herder-institut.de/bildkatalog/index/pic?searchfield_parameter=oels&id=0a2728c5e97c11c740f5a823438d139d


Tzw. Nowa Synagoga przy ul Łużyckiej13. Po raz pierwszy mam możliwość ją zobaczyć. Próbowałem odtworzyć jej stronę frontową. Jak widać myliłem się co do kształtu okien.


http://www.herder-institut.de/bildkatalog/index/pic?searchfield_parameter=Groeger&id=886d7c4e3f19956ddd1019dc41321d38

Ratusz. Pokazano go w postaci przed przebudową w 1892 r, kiedy to zmieniono komunikację wewnątrz ratusza, budując schody łaczące oba poprzednio oddzielne budynki. Widoczone są 3 wejścia do budynku i dwa inne, już jakby zamurowane. Także na stronie bocznej (niewidocznej) mogło być wjście. Po 1892 r. będzie zapewne potrzeba jednej pary drzwi, aby wejść do Ratusza. Przed budynkiem widoczna budka wartownicza, co może wskazywać, że w Ratuszu również mieściła się jakaś instytucja wojskowa lub urząd Królestwa Prus.


http://www.herder-institut.de/bildkatalog/index/pic?searchfield_parameter=Groeger&id=0a2728c5e97c11c740f5a823438d139d

Piwiarnia przy zamku oleśnickim (dalej widoczna wieża Bramy wrocławskiej). Zapewne ta piwiarnia była zaczątkiem przyszłego ogródka Bellevue


http://www.herder-institut.de/bildkatalog/index/pic?searchfield_parameter=Groeger&id=3ea1eada3e15544d1f7d0a099128ff69

Pozostałe rysunki są również kopalnią wiedzy o dawnej Oleśnicy i jej historii. Wydanie ich w postaci książeczki lub zbioru widokówek, byłoby ważnym elementem promocji miasta.


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI