Marek Niena³towski
Nagrobny napis na ceg³ach?

Bogate warstwy spo³eczeñstwa na swoich grobach lub na murach cmentarnych umieszcza³y tablice nagrobne. Biedacy umieszczali napisy na drewnianych krzy¿ach, które po kilku latach gni³y lub by³y usuwane dla potrzeb pochówków kolejnych zmar³ych. Co mia³ zrobiæ biedak, który nie móg³ pochowaæ swoich bliskich (na przyk³ad wywiezionych na cmentarz morowy poza Oleœnicê) i chcia³ pozostawiæ po nich œlad? Móg³ nazwisko i datê œmierci osoby bliskiej wyryæ ostrym narzêdziem na murze cmentarnym (by³ to wówczas jednoczeœnie mur koœcielny) lub najlepiej na murze koœcio³a, przy którym le¿a³ cmentarz. By³o to karygodne i têpione przez pastorów.

I prawdopodobnie mamy do czynienia z takim napisem na murze koœcio³a œw. Jerzego. Œwiadczyæ o tym mo¿e typowy napis [nazwisko po mê¿u] urodzona z [nazwisko panieñskie], [A data]. "A" to skrót od Anno Domini.


Powiêksz, aby przeczytaæ

Inny rodzaj, lub kolor ceg³y, nie pozwala oceniæ, czy napisy by³y wykone w jednym czasie i czy na ka¿dej cegle napis wykona³a inna osoba. Ala taka zbitka napisów obok siebie pozwala s¹dziæ, ¿e mog³o to dotyczyæ jednej osoby. Bli¿ej móg³by siê na ten temat wypowiedzieæ specjalista.

Mo¿na mniemaæ, ¿e napis na ceg³ach brzmi nastêpuj¹co: Catarina z domu Krzusimho [jakaœ liczba, mo¿e 19, wskazuj¹ca na wiek zmar³ej ] A 1675
Czyli ta osoba, o mo¿e polskim (s³owackim, ³u¿yckim, czeskim) nazwisku zmar³a w 1675 r. W tym czasie nie by³o ¿adnej wiêkszej zarazy w mieœcie. A mo¿e jest pochowana pod murem koœcio³a w tym miejscu? Jest to ma³oprawdopodobne, gdy¿ by³o to przy Bramie mariackiej, przy której w nocy znajdowa³ siê stra¿nik (dozorca).


Jakieœ inicja³y (HGB?) + A 1696

Oprócz tego napisu, inni oleœniczanie, a mo¿e XV wieczni p¹tnicy, pozostawili po sobie œlad pokazany na poni¿szych zdjêciach. S¹ to zapewne œlady z ró¿nych okresów, co widaæ po wp³ywie czynników atmosferycznych na zarys poszczególnych liter.

Jest to drobny przyczynek do znajomoœci historii miasta i œwiadczy o koniecznoœci patrzenia na szczegó³y. Przekona³ mnie do tego Pan A. F., który mi zwróci³ uwagê na te napisy. A le¿¹ one na œcianie szczytowej przy ulicy i ka¿dy mo¿e je zobaczyæ naocznie. Mo¿e czytelnicy bêd¹ mogli coœ wiêcej o nich powiedzieæ.


Od autora Lokacja miasta Oleœnica piastowska Oleœnica Podiebradów Oleœnica Wirtembergów
Oleœnica za Welfów
Oleœnica po 1885 r. Zamek oleœnicki Koœció³ zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleœnicy Herby ksiêstw Drukarnie Numizmaty Ksi¹¿êce krypty
Kary - prêgierz i szubienica Wojsko w Oleœnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zas³u¿eni dla Oleœnicy Artyœci oleœniccy Autorzy Rysowali Oleœnicê
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemi¹? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleœnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauwa¿yli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowoœci
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŒCI