Marek Nienałtowski
Co dalej z medalionami z Pomnika Złotych Godów
19.07.2020 r.

Gdy Burmistrz Michał Kołaciński wprowadził Oleśnicki Budżet Obywatelski - skorzystałem z okazji, aby w jego ramach odtworzyć jeden z czterech medalionów z Pomnika Złotych Godów. Uznałem, że ich odtworzenie należy rozpocząć od tego najbardziej rozpoznanego, tj. medalionu z parą książęcą. W lipcu 2018 r. odbyło się głosowanie na mój projekt i szczęśliwie 14 marcu 2019 r. został zakwalifikowany do realizacji. 21 marca 2019 r. wysłałem do UMO projekt medalionu oraz dodatkowo medale, na których była przedstawiona para książęca. To mogło ułatwić pracę wykonawcy.


Mój projekt medalionu zgłoszony do OBO

W maju 2019 r. ogłoszono, że takie zadanie będzie realizowane i czekano na zgłoszenia artystów rzeźbiarzy. Najtańszą ofertę (ok. 10 tys. zł) przedstawiła architekt i rzeźbiarka Agnieszka Wolska i ona wykonała replikę medalionu odlaną z brązu. 17.10.2019 r. przypadkowo dowiedziałem się (już rządził burmistrz Bronś), że trwa przyklejanie medalionu.


Para książęca na medalionie wykonanym przez Agnieszke Wolską

Miałem zamiar w następnym roku zgłosić do OBO kolejny medalion, ale okazało się, że burmistrz Bronś objawił, że pozostałe repliki 3 medalionów wykona UM. Byłem tym mocno zdziwiony, bo przez 20 lat medaliony go nie interesowały. Chodziło tylko o zablokowanie mi możliwości wykonania kolejnego medalionu. Nie mógł ścierpieć, że ktoś z czarnej listy mógł coś realizować w Oleśnicy. Świadczyło to też tylko o niewiedzy burmistrza Bronsia - nie znał historii pomnika i myślał, że istnieją zdjęcia medalionów, w oparciu o które rzeźbiarz bez problemu wykona replikę.

Jak się okazało, w 2020 r. nie pojawiła się żadna replika medalionu. Na majowej sesji Rady Miasta usłyszałem krótką informację burmistrza Bronsia, że replik medalionów nie można wykonać, bo nie są znane informacje na nich przedstawiane. Wreszcie to do burmistrza dotarło. Tyle lat jest burmistrzem i tego podstawowego faktu nie wiedział. Wobec tego zacząłem przygotowywać się do wykonania jednego z medalionów w ramach OBO. Zacząłem od herbu Solms-Laubach, który był najmniej znany. Okazało się, że po rocznej przerwie pojawiło się wiele nowych informacji, może podważających poprzednie i wymagające głębszej analizy.

Na wszelki przypadek poprosiłem radnego Michała Kołacińskiego, aby zadał burmistrzowi pytanie o dalszy los medalionów. Na zapytanie odpowiedział Robert Kropielnicki - Naczelnik Wydziału Architektury, Budownictwa i Inwestycji. Niżej fragment bez "czapki" urzędowej

Pan R. Kropielnicki nie uznał za stosowne skonsultować się z osobą, która tym medalionom poświęciła 15 lat poszukiwań. Informuję:

Dodano 31.08. 2020. Jak się okazuje dalsze moje poszukiwania pozwoliły na znalezienie postaci herbu wykonanego przez znawcę heraldyki hrabiów Solms. Dlatego wykonany herb nie będzie miał istotnych błędów, chociaż może się różnić mniej istotnymi szczegółami. Pani Agnieszka Wolska również dostała odpowiedź od członków rodu Solms. Brak jeszcze informacji z Muzeum Architektury.

Wniosek
Gdyby UMO zechciał się skonsultować - można było zacząć prace od medalionu księstwa wirtembersko-oleśnickiego.


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI