Korony rangowe w Sali Rycerskiej zamku oleśnickiego
uzupełniono 18. 03.2018 r.

Przez dłuższy czas nie przyglądałem się sztukateriom istniejącym przy suficie Sali Rycerskiej. Dopiero po zrobieniu zdjęć dotarło do mnie, że są tam pokazane korony rangowe. Lewa była podobna do mitry książęcej, prawa była mi nieznana. Sądziłem, że może jest to korona cesarska i obie pokazują symbolicznie przejście następcy tronu do funkcji cesarza.

Mitra książęca
Korona cesarska. Obecnie wiadomo, że to korona następcy tronu

Okazało się, że nie wiedziałem, że następca tronu ma też swoją rangową koronę. Zobaczyłem ją w ksiażce A. Znamierowskiego na s.127 [2]. Istnieje również nie zrealizowany projekt korony Cesarstwa Niemieckiego [1]. Nie wiem czy korona następcy tronu Cesarstwa Niemieckiego została wykonana, może w zamku oleśnickim istnieje jeden z jej projektów.

Korona rangowa Cesarstwa Niemieckiego (projekt). Była używana w herbach cesarstwa w latach 1871-1918
[Źródło]
Korona rangowa następcy tronu Cesarstwa Niemieckiego [Źródło]

Obecnie można sądzić, że są to symbole ciągłości panowania w zamku byłych książąt oleśnickich (mitra) i obecnego następcy tronu (korona). Można jeszcze sądzić, że to mitra żony następcy tronu Cesarstwa, ale wstępne poszukiwania jej heraldycznej mitry (korony) nic nie dały. Pokazują ja w koronie, ale chyba jest to tylko ozdoba? Nazywają ją też diademem.

Literatura

  1. Korona Cesarstwa Niemieckiego
  2. Znamierowski. A., Wielka księga Heraldyki, Warszawa 2008 r.