Marek Nienałtowski
Kielich z kościoła w Wojciechowie. Próba rozpoznania fundatora
1.10.2021 r.

Przypomnę, że pisząc książkę o Wirtembergach oleśnicko-bierutowsko-dobroszyckich poprosiłem Panów Grzegorza i Piotra Michalaków z Bierutowa o informację o istnieniu pamiątek po nich w kościołach z okolic Bierutowa.

Prędko dostałem zdjęcie herbu Chrystiana Ulryka Wirtemberga i jego drugiej żony, a potem dzwonu z kościoła w Wojciechowie [5], którego współfundatoramii w 1738 r. byli: książę bierutowsko-oleśnicki Karol, właściciel wsi Grundschreiber (później zwani Grut(t)schreiber) i pastor Godfried Romanus Henne. Te zdjęcia zatem trafiły do książki [4]. W Wikipedii podawano "Wewnątrz kościoła znajduje się marmurowa chrzcielnica z XVIII w. a w niej cynowa misa z rytą inskrypcją, sceną chrztu w Jordanie oraz datą 1715". Sądząc, że chrzcielnica lub misa też była finansowana przez księcia Karola - poprosiłem o jej poszukiwania. Okazało się, że tak opisaną misę znaleźli w Bukowiu. Piotr Michalak przysłał zdjęcie z dużym powiększeniem [3], z którego zdołałem odczytać, że fundatorem misy był Peter Moritz von Prittwitz, a sprawił ją wrocławski cynownik Paul Nitsche dla Kościoła Ewangelickiego w Bierutowie [6] i tam powinna wrócić.

Teraz nie wiadomo kto był fundatorem chrzcielnicy i misy z Wojciechowa - książę Karol czy któryś z kolatorów - Prittwitz, a może Grundschreiber. Panowie Michalakowie odkryli tę chrzcielnicę w Kamiennej Górze [3]. Obecnie wspólnie z mieszkańcami wsi dążą do jej odzyskania, co jest na dobrej drodze. Może na niej będą informacje dotyczące kamieniarza, a może i nazwisko fundatora.

Natomiast wiadomo o istnieniu kielicha w kościele w Wojciechowie, na którym, po powiększeniu, pojawia się herb rodu Prittwitz, czyli także fundatorem był ktoś z Prittwitzów.

Kielich z kościoła w Wojciechowie [7]
Herb Prittwitzów. Z lewej (od patrzącego) inicjał CM

Historia Prittwitzów powiązanych z Wojciechowem się nie kończy. Jeden z nich Carl Moritz ufundował kielich dla kościoła. Przy czym niektóre odłamy Prittwitzów miały wspólne drugie imię. To znaczy, że fundator misy dla chrzcielnicy kościoła w Bierutowie Peter Moritz mógł być rodzinie związany z Carlem Moritzem fundatorem kielicha. O Fundatorze misy wiadomo, że żył w 1715 r. Natomiast nie ma żadnych informacji o fundatorze kielicha i złotniku. Dlatego zwróciłem się do Wojtka Mencela z Jeleniej Góry, znawcy tej dziedziny, który od ponad 10 lat wspiera mnie w poszukiwaniach i powiadamia o pojawieniu się "sreber i złota oleśnickiego". Według Pana Wojtka dalsza część napisu (za CM) to VP, czyli Von Prittwitz, a data sprawienia kielicha to 1720 r. (jeśli złotnikiem był wrocławianin), 1725 r. (jeśli z Oleśnicy) i lata 1725-1730 (jeśli z Namysłowa). Czyli trzeba szukać ofiarodawcy CM żyjącego w tym okresie.

Zazwyczaj kościołowi kielich daruje właściciel wsi z różnych okazji (urodzenia dzieci, ślub itp). Joachim von Prittwitz i jego następcy byli właścicielami Wojciechowa w latach 1617-1718 r. [1] i nie znalazłem wśród nich żadnego z incjałami CM. Natomiast jest prawdopodobne, że ostatni z nich ożenił z Grundschreiberówną i w ten sposób oni weszli w posiadanie Wojciechowa w latach 1719 - 1784 [1].

Natomiast Prittwitzów (krótko) i Grundschreiberów łączy postać pastora Godfrieda Romanusa Henne. Ciekawie toczyły sie jego losy, o których warto wspomnieć. Urodził się w 1684 r. i po studiach w Witenberdze i Lipsku trafił w 1709 r. w poszukiwaniu pracy do Wrocławia. W uzyskaniu pastorstwa na tych terenach pomagała znajomość j. polskiego - dlatego pilnie się uczył. Praktykował polskie kaznodziejstwo m.in. w kościele w Posadowicach [2]. W 1714 r. zwolniło się pastorstwo w Grabownie Wielkim. Henne spodobał się księżnej Wilhelminie Luizie - żonie księcia bierutowsko-oleśnickiego Karola. Z jej poparciem zdał egzamin u książęcego pastora bierutowskiego Schreinera i z dniem 1 czerwca 1714 r. został tam mianowany pastorem. 13 kwietnia 1715 r. ożenił się z córką Johanna Weissa pastora z Wojciechowa i Pągowa. Kiedy on rok później zmarł - za zgodą księcia Karola i właściciela wsi Prittwitza - Henne obejmuje w 1716 r. pastorstwo w Wojciechowie i Pągowie. Dopiero ok. 1740 przenosi się do Namysłowa. Tam współpracuje do 1746 r. z Carlem Moritzem von Prittwitz, członkiem odnogi rodu zasiedziałego w Gręboszycach [2], pochodzących z Poniatowic. Onże urodził się w 1701 r. i mógł w okresie sprawienia kielicha współpracować z pastorem Henne i stąd inicjał CM na kielichu. Jest to jednak dalekie skojarzenie, ale innego Carla Moritza żyjącego w latach 1720 -1730 nie można połączyć z kielichem [8]. Naturalnie, we wspomnianym źródle nie ujęto wszystkich Prittwitzów i dlatego trzeba szukać CM na Dolnym Śląsku. Zazwyczaj kiedy się nie szuka - przypadkowo znajduje.

Dlaczego wspominam o tym kielichu? W każdym kościele byłego księstwa oleśnickiego istniały cenne naczynia liturgiczne (w Wojciechowie samych kielichów było cztery [7] - zapewne różnych fundatorów). W styczniu 1945 r. pastorowie przekazywali je mieszkańcom opuszczającym przymusowo wioski. Mieli nadzieję, że wierni je zwrócą po zwycięskiej wojnie. Niektórzy byli mieszkańcy zachowują te zabytki w rodzinach, niekiedy sprzedają lub przekazują muzeom. Informacja o tym, że kielich może pochodzić z Wojciechowa, może pomóc muzeum, antykwariuszowi, sprzedawcy, kupcowi itp. w jego opisie. Może wtedy trafi do Polski, bo ta historia w tym pomoże. Jeśli nie - poznamy przynajmniej złotnika i dalsze losy kielicha. Na stronie już pisałem o takich przypadkach (z Dobrej i Strzelec - zob. niżej). Co najważniejsze, takimi historiami zaczynają się interesować mieszkańcy różnych wsi - chcą poznać miejsce, w którym przyszło im żyć.

Więcej o podobnych zabytkach:

Literatura

  1. Bińkowski M.K., Wojciechów, w: Między Widawą a Dobrą, Oleśnica 2011
  2. http://www.namslau-schlesien.de/heft222.pdf
  3. Michalak P., https://olesnica.org/Chrzcielnica_Wojciechow_poszukiwania.htm
  4. Nienałtowski M., Wirtembergowie książęta na Oleśnicy, Bierutowie i Dobroszycach, Oleśnica 2019
  5. Nienałtowski M., https://olesnica.org/kosciol_w_Wojciechowie.htm
  6. Nienałtowski M., https://www.olesnica.org/Odnaleziona_chrzcielnica_z_Bierutowa.htm
  7. Odkrywanie kolekcji. Fotograficzne Silesiana z lat 1870 - 1945 w zbiorach Instytutu Historii Sztuki PAN. Opr. Jan Przypkowski, Piotr Jamski. IS PAN Warszawa 2016.
  8. Prittwitz R., Das v. Prittwitz'sche Adels-Geschlecht, Breslau 1870
  9. Wikipedia. Hasło opracowane przez Piotra Michalaka https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Nawiedzenia_Najświętszej_Maryi_Panny_w_Wojciechowie.

Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA BEZ PRZEWODNIKA....
NOWOŚCI