Herby Oleśnicy i Bierutowa z ogłoszeń prasowych w 1856 r.
28.01.2010

A. Gröger - litograf i założyciel oleśnickiego Instytutu Litograficznego był autorem litografii, na których przedstawiał Oleśnicę, Szczodre, Moją Wolę i może inne miejscowości. Ponadto wytwarzał piękne dyplomy, zaproszenia i wszystko, co było potrzebne ówczesnym mieszkańcom i instytucjom, w tym książęcym (ze Szczodrego). Nie wiedziałem, że także rysował herby miast księstwa (powiatu) oleśnickiego, gdyż nie zachował się żaden ślad po tej działalności. Dopiero drukarz i wydawca czasopisma "Intelligenzblatt für die Städte Oels, Bernstadt, ......" A. Ludwig, umieścił 3 maja 1856 ogłoszenie, w którym pokazano herb Oleśnicy i Bierutowa.

Pierwszy z herbów jest znany oleśniczanom interesującym się historią i członkom Towarzystwa Przyjaciół Oleśnicy, bowiem stanowił logo Towarzystwa i w latach 1980-1993 znajdował się na jego pieczątce. Drugi jest związany z Bierutowem i znany z opisu na stronie

Sięgając do ww czasopisma z 15 marca 1856 r. natrafia się na ogłoszenie, które wskazuje, że powyższe herby pochodziły z Instytutu Litograficznego A. Grögera.

Ostateczne wnioski będzie można sformułować, gdy znajdzie się znawca j. niemieckiego i przetłumaczy tekst powyższych ogłoszeń.

Michał Skrzypek przysłał przybliżone tłumaczenie (dziękuję!) powyższego ogłoszenia "Ukazujemy akurat widok poprawnie zdobionego herbu miasta Oels (bernstadt) na nowej wystawie w Instytucie Litografii A. Grögera". Czyli mamy nową informację o herbach i działalności herbowej A. Grögera. Prac tego artysty ciągle poszukuję. Udało się znaleźć jedynie kilkanaście litografii.

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI