Dom pod Złotym Pucharem

Obok Rynku, przy ul. Zamkowej 1 mieści się jedna z piękniejszych kamieniczek w Oleśnicy zwana kiedyś (obecnie rzadziej) domem pod Złotym Pucharem. Nazwa pochodzi od dużego naczynia w kształcie pucharu, umieszczonego na podstawie na wysokości I piętra frontonu domu. Prawdopodobnie puchar ten jest wykonany z miedzi i kiedyś nie był pomalowany. Zapewne często go polerowano i dlatego w słońcu lśnił jakby był wykonany ze złota. Dom ten został wybudowany przed 1875 r. przez dwóch kupców Henschela i Pavela, a może oni kupili go od wcześniejszych właścicieli. W nim założyli destylarnię i sklep, w którym jej wytwory (wódka, likiery itp.) sprzedawano. Był to więc sklep dla panów, bo dodatkowo można było w nim kupić cygara. Niżej jego ilustracje z 1893, 1931 i 2015 r.

Litografia z 1893 r. z gazety oleśnickiej Lokomotive an der Oder (własność Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego) przedstawiająca Dom pod Złotym Pucharem, należący do Hentschela i Pavela. Widać, że z lewej strony znajduje się Destylarnia czyli "fabryka" wódek i różnych likierów. Z prawej sklep, w którym te wytwory sprzedawano.
Dom mieści się przy ul. Zamkowej 1. Po kliknięciu pojawi się więcej informacji.
Na zdjęciu z tego samego źródła z 1931 r. już nie widać destylarni. Na parterze znajduje się sklep z likierami, winami i cygarami. Widać, że pod pucharem istniał napis Zum goldenen Becher (pod Złotym Pucharem). Po kliknięciu pojawi się więcej informacji.


Reklama firmy znajdująca się w książce adresowej z 1921 r.
Zdjęcie z mikrofilmu będącego własnością Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego

Stan obecny budynku. Również mieści się w nim sklep. Zachował się także "puchar"

Puchar ten został przy jakimś remoncie budynku pomalowany. Widać, że jest może przestrzelony, a może tylko coś go przeżarło, bo pojawił się otwór. Może czas go odnowić, zedrzeć farbę, aby lśnił jakby był złoty. Mieszkańcy tego nie zrobią, ale może z Budżetu Obywatelskiego udałoby się uzyskać kilkaset zł na jego oczyszczenie, zalutowanie i wypolerowanie. Czy znajdzie się ktoś, kto zgłosi i zbierze 15 podpisów?


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli
Opisy wybranych miejscowości
Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI