Marek Nienałtowski

Władze Oleśnicy nie realizują obietnic danych radnemu w odpowiedzi na Jego interpelacje (cz. I)
26.08.2010 r.

Minęło ponad 1,5 roku od czasu, jak zastępca burmistrza Oleśnicy H. Bernacki obiecał radnemu Wiesławowi Piechówce podjęcie działań, mających na celu wykonanie prostych napraw związanych z zabytkami Oleśnicy. Do chwili obecnej te naprawy nie zostały wykonane. Całe teksty poniższych interpelacji radnego i odpowiedzi burmistrza znajduję się w dziale Interpelacje

Oleśnica 30. 01. 2009 r.
Interpeluję w sprawie najstarszego pomnika naszego miasta. Jest nim Kolumna Złotych Godów. Na jej szczycie znajduje się mitra książęca, jako symbol władzy nad miastem i księstwem. Na mitrze książęcej znajdował się krzyż równoramienny, który w nieznanych okolicznościach zniknął niedługo po wojnie. Goście odwiedzający nasze miasto, zainteresowani tym unikalnym pomnikiem wyrażają zdziwienie z powodu braku tego symbolu nie tylko religii, ale i kręgu kultury, z którego wywodzi się nasze społeczeństwo. Zdziwienie dodatkowe budzi fakt, iz w 2002 r przeprowadzona została renowacja Kolumny Złotych i nie odtworzono tego symbolu.

Zobacz: Kolumna Złotych Godów

Oleśnica 27.02. 2009 r.
Na budynku ZBK znajduje się płaskorzeźba herbowa z 1923 r., w której zostały ukruszone wieże. Niedawno odbył się remont budynku i niestety nie przewidziano rekonstrukcji herbu. Sytuacja ta jest znana od 5 lat i pomimo tego, nie podjęto działań zmierzających do rekonstrukcji herbu.

Zobacz: Renowacja herbu

W Ratuszu przy wejściu ze schodów na I piętro znajduje się XVI wieczna płaskorzeźba z herbem Oleśnicy. Klatkę schodową malowano w 2000 r. i wówczas zachlapano płaskorzeźbę farbą. Ten stan rzeczy trwa do dnia dzisiejszego.

Zobacz: Herby z Ratusza

Ile jeszcze lat trzeba będzie czekać na wykonanie napraw, które można zrealizować w krótkim czasie? Dlaczego nie realizuje się uchwał mówiących o szacunku do zabytków i symboli miasta?


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI