Oleśnica z 1865 r. na rysunku C. Bielschowsky
31.07.2019 r.

Od czasu do czasu wchodzę na strony bibliotek, muzeów, stron aukcyjnych z dziełami sztuki itp. i wpisuje hasła związane z Oels. Dzisiaj kolejny raz zostałem zaskoczony.

Na stronie Deutsche Fotothek Biblioteki Uniwersyteckiej Saksonii w Dreźnie (SLUB) znalazłem zdjęcie wykonane przez znanego fotografa Hermanna Krone, które przedstawia rysunek widoku Oleśnicy. Podobnych rysunków jest więcej, ale zaskoczył mnie jego autor - Carl Bielschowsky, data wykonania 1865 r., poniżej ten rysunek.


Krone Hermann: reprodukcja "Widok Oels" autorstwa C. Bielschowsky (rysunek), około 1865 r. (Krone, Hermann: Reproduktion, "Ansicht von Oels" von C. Bielskowsky (Zeichnung), około 1865 r.) Źródło http://www.deutschefotothek.de/documents/obj/89040472/tu_hks_0000477

W Fototece napisano nazwisko w postaci Bielskowsky, ale jeśli powiększyć podpis pod rysunkiem pojawia się nazwisko Bielschowsky, znane każdemu, kto zajmuje się historią Oleśnicy. To znaczy, że wśród członków rodu mieli oprócz handlowców, fabrykantów (młynarzy), bankowców, prawników, lokalnych polityków oleśnickich (Radny Miejski), lekarzy, naukowców - także artystów. Pozostaje teraz szukać kolejnych rysunków autora(ki) - może gdzieś się zachowały.

Cyril Bielschowsky - badający genealogię rodu, uważa, że w podpisie widać datę 1895 r. i dotyczy - Carla - członka Rady Miejskiej Oleśnicy i właściciela młyna - wspomnianego w poniższym linku.

O oleśnickim rodzie Bielschowsky


Od autora • Lokacja miastaOleśnica piastowskaOleśnica PodiebradówOleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r.Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstwDrukarnie NumizmatyKsiążęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla OleśnicyArtyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje • BibliografiaLinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI