Panorama Oleśnicka nr 81 z 2003 r.

To i tak coś
Ograniczony zakres prac ziemnych nie pozwala na odkrywanie "skarbów"

Pasjonujące jest towarzyszenie archeologom, którzy asystują przy robotach ziemnych wykonywanych w centrum Oleśnicy. Wprawdzie nie dokonują żadnych wielkich odkryć, bo wykopy są za małe i za płytkie, ale dla miłośników historii miasta to i tak coś.

Obok tradycyjnych "skorupek", czyli fragmentów naczyń gilnianych i porcelanowych, trafiło się ostatnio coś jeszcze. W głębszym wykopie w Rynku - poinformował nas archeolog Edward Drużyłowski - napotkano na nienaruszone warstwy średniowieczne. Są one odzwierciedleniem czynności higenicznych, jakie podejmowali oleśniczanie kilkaset lat temu. Gdy pokryty ziemią rynek zbytnio się zabrudził, sypano warstwę piasku, który przykrywał nieczystości. Mogliśmy to obejrzeć w wykopie - widać w nim było poziome warstwy czarne i jasne.

Odkryto też fragmenty średniowiecznej nawierzchni rynku - w postaci polnych otoczaków. Kilka mniejszych wykopano z dołu. Przez to, że kamienie stanowiły nawierzchnię rynku przez kilka wieków, nie ma pod ziemią warstw z późniejszych czasów. Dopiero w XIX wieku kamienna kostka wyparła otoczaki.

fot. Krzysztof Dziedzic


Intensywne prace ziemne prowadzono wzdłuż ulicy Matejki. Doszły one do momentu, kiedy trzeba było zrobić przekop przez samą ulicę. Archeolodzy czekali na tę z chwilę z niecierpliwością. Odkryli bowiem fragment muru kamienicy, po której na powierzchni nie ma już śladu. Znajdował się on w miejscu, gdzie dziś przebiega krawężnik ulicy. Z drugiej strony drogi wykopano kamienną rynnę deszczową, która w przeszłości biegła wzdłuż jezdni. Oba odkrycia pozwoliły ustalić szerokość dawnej uliczki Mariackiej (taką nazwę nosiła Matejki) - jest to poniżej 10 metrów.

W tym samym wykopie natrafiono na niewielkie fragmenty drewnianego wodociągu. Spod warstwy asfaltu wyłoniła się kamienna kostka, znana z rynku i starych pocztówek z widokiem Marienstrasse. To potwierdza, że znajduje się ona na całej długości ulicy. Gdyby tak kiedyś zrobić z Matejki deptak do samej Szkoły Muzycznej, stara kostka byłaby jak znalazł...
Krzysztof Dziedzic


Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia Linki Zauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli Opisy wybranych miejscowości
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI