Hejnał Oleśnicy
Może warto wrócić do odtwarzania hejnału Oleśnicy? Kiedyś ogłoszono konkurs na hejnał i jeden z wariantów został przyjęty. Autorem nagrodzonego Hymnu Oleśnicy był Edmund Kwaśniewski. Hymn został zatwierdzony na uroczystej sesji MRN w dniu 11 czerwca 1966 r. Wykonywano go jeszcze z wieży ratuszowej do końca lat osiemdziesiątych. Zapis nutowy hymnu (i przypomnienie sylwetki autora) znajduje się w Kwartalniku Powiatu Oleśnickiego nr 1 z 2003 r. na stronie 55.

Na spotkaniu Towarzystwa Przyjaciół Oleśnicy w Ratuszu (1.06.2004 r.), na którym wygłosiłem odczyt na temat symboliki miejskiej (z udziałem burmistrza i członków RM) - zaproponowałem ponowienie odtwarzania hejnału Oleśnicy, przy okazji świąt i podnoszenia flagi miasta.

Styczeń 2005 r.
Jak się dowiedziałem z prasy, podjęto decyzję o odtwarzaniu hejnału, ale bez związku z uroczystościami, a tylko w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12.00.

Hejnał z wieży ratuszowej
wykonuje
Tadeusz Nestorowicz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca
o godz. 12.00
Fot. R. Kałużny
 

28 kwietnia 2006 r.
Zgodnie z nową uchwałą XL/309/2006 RADY MIASTA OLEŚNICY z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie herbu, barw, flagi i hejnału; hejnał nie będzie wykonywany w każdą pierwszą niedziele miesiąca, lecz tylko z okazji uroczystości miejskich, świąt i rocznic państwowych za zgodą burmistrza. Czyli, jak należy sądzić, bardzo rzadko albo wcale. Poniżej § 9 uchwały dotyczącej hejnału:

§ 9

1. Utwór muzyczny skomponowany przez Edmunda Kwaśniewskiego stanowiący załącznik nr 4 jest hejnałem Miasta Oleśnicy.
2. Publicznie hejnał Miasta Oleśnicy wykonuje się lub odtwarza w szczególnosci w czasie uroczystości miejskich oraz świąt i rocznic państwowych, za zgodą Burmistrza Miasta Oleśnicy.
3. Podczas wykonywania lub odtwarzania hejnału Miasta Oleśnicy obowiazuje postawa stojąca oraz zachowanie powagi i spokoju.

Jak widać, uchwałodawcy nie chcieli codziennego odtwarzania hejnału. Czyli hymn - symbol miasta będzie praktycznie martwy. Wykonano go w tym okresie kilka razy. Nikt nie sprawdzał, czy w tym czasie ktoś zachował postawę stojącą, powagę i spokój. Załącznika nr 4 do uchwały (jak i innych załączników do tej uchwały) w wersji internetowej nie zamieszczono. Czyli widać typowe działanie władz Oleśnicy - minimum informacji dla mieszkańców.

2 sierpnia 2009 r.
W tym dniu rozpoczęto nagle (bez wcześniejszego powiadomienia chociażby prasy) odtwarzanie hejnału przy pomocy głośników sygnalizacji alarmowej, codziennie o godz. 12.00. Jest to działanie, którego od dawna oczekiwał autor strony i wszyscy, którzy uważają, że hejnał, jako symbol miasta opisany w uchwale, powinieni być używany. Tym bardziej, że jego odtwarzanie ma duże znaczenie promocyjne. Ponadto odtwarzanie hejnału - symbolu miasta, pozwala go poznać, gdyż wszystkie symbole miasta (także herby i flagi) powinny być propagowane i znane mieszkańcom. Szkoda, że przynajmniej raz na tydzień (w niedzielę) nie odtwarza go hejnalista. Byłby to znaczący element pobudzania promocji miasta.

Jednak przy tym pojawia się pewien szkopuł, który zapewne jest normalny w Oleśnicy. Otóż ww uchwała nie przewiduje codziennego odtwarzania hymnu i dlatego powinna być zmieniona. W praworządnym mieście najpierw nastąpiłaby zmiana uchwały i dopiero potem jej realizacja. Nigdy odwrotnie. Mam nadzieję, że radni (przynajmniej opozycyjni) wypowiedzą się w tej sprawie i zaprotestują przeciwko praktykom łamania prawa miejskiego oraz zmienią tę uchwałę.

Przy okazji proponuje wyrzucić z § 9 punkt trzeci, który jest nierealizowalny. Hejnał jest słyszalny także na targowiskach, kawiarniach, kortach, basenach itp. Czy w okresie odtwarzania hejnału ma zamrzeć życie w mieście? Ten przypadek winien być ograniczony tylko do osób zgromadzonych na Rynku w trakcie świąt miejskich i odtwarzania hejnału przez hejnalistę.

Przy okazji zmiany § 9, należałoby zmienić całą uchwałę XL/309/2006 RADY MIASTA OLEŚNICY z dnia 28 kwietnia 2006 r., gdyż paragrafy dotyczące herbu, flag i pieczęci, zawierają rażące (!!!) błędy, niegodne miasta o 750 letniej tradycji. Można o tym poczytać w poniższych odsłonach:

http://www.olesnica.nienaltowski.net/Przyjeto_bledny_herb.htm

http://www.olesnica.nienaltowski.net/Pat_herbowy.htm

http://www.olesnica.nienaltowski.net/Bledna_uchwala_flagowa.htm

http://www.olesnica.nienaltowski.net/pieczec_miasta.htm

i inne:

Od autora Lokacja miasta Oleśnica piastowska Oleśnica Podiebradów Oleśnica Wirtembergów
Oleśnica za Welfów
Oleśnica po 1885 r. Zamek oleśnicki Kościół zamkowy Pomniki Inne zabytki
Fortyfikacje Herb Oleśnicy Herby księstw Drukarnie Numizmaty Książęce krypty
Kary - pręgierz i szubienica Wojsko w Oleśnicy Walki w 1945 roku Renowacje zabytków
Biografie znanych osób Zasłużeni dla Oleśnicy Artyści oleśniccy Autorzy Rysowali Oleśnicę
Fotograficy Wspomnienia osadników Mapy Co pod ziemią? Landsmannschaft Oels
Wydawnictwa oleśnickie Recenzje Bibliografia LinkiZauważyli nas Interpelacje radnych
Alte Postkarten - widokówki Fotografie miastaRysunki Odeszli

Szukam sponsora do wydania książki o zamku oleśnickim
CIEKAWOSTKI ZWIEDZANIE MIASTA Z LAPTOPEM, TABLETEM ....
NOWOŚCI